NDT - اسپری های تست غیر مخرب

 NDT – اسپری های تست غیر مخرب

شرکت Varybond آلمان تولید کننده یکی از با­ کیفیت ­ترین اسپری های تست غیر مخرب از زیر مجموعه­ های شرکت ITW آمریکا که بیش از یک قرن دانش و تجربه در زمینه صنایع مختلف شیمیایی و پلیمری و … است، میباشد. کیفیت فوق ­العاده بالا و فرمولاسیون منحصر­ به فرد اسپری تست غیر مخرب Varybond را به یکی از برترین­ برندها در زمینه­ ی تولید اسپری های تست غیر مخرب مبدل کرده است.

لازم به ذکر است، تمامی اسپری های تست غیر مخرب Varybond در کشور آلمان تولید می­شود.

با توجه به نیاز دائمی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین پالایشگاه ها و کارخانه های لوله سازی به تست لوله ها، قطعات و تجهیزات و همچنین هزینه­ های بیش از حد تست های مخرب و همچنین بیشتر روش های تست غیر مخرب، به کارگیری روش مایعات نافذ ( اسپری تست غیر مخرب )  امری بدیهی و مقرون به صرفه است.

ضرورت بازرسی و اجرای تست مخرب و تست غیر مخرب: قطعات در حین ساخت ممکن است دچار نواقصی شوند و یا دچار ترک های ناشی از خستگی و خوردگی در حین کار با قطعه شوند.

تست مخرب ( DT ) : در این تست آزمایش های مختلف بر روی نمونه های استاندارد تهیه شده از قطعات مورد آزمون انجام می شود و پس از انجام تست نمونه از بین می رود. از معایب این روش می توان به سرعت پایین و پر هزینه بودن اشاره نمود.

تست غیر مخرب ( NDT ) : به روش هایی از بازرسی گفته می شود که در آن کارایی یک قطعه بدون تغییر و از بین رفتن آن قطعه بررسی می شود.

تفاوت تست مخرب و تست غیر مخرب :

1- در تست DT  قطعه کارایی خود را از دست داده و از بین می رود.

2- در تست DT  نمونه ها باید به صورت random  انتخاب شوند.

3-در تست DT  نمونه استاندارد باید تهیه شود.

تست غیر مخرب ( NON-DESTRUCTIVE TEST ) : انواع متفاوتی دارد که ساده ترین و اقتصادی ترین و همچنین قدیمی ترین و پرکاربرد ترین روش تست غیر مخرب روش مایع نافذ یا همان اسپری تست غیر مخرب است.

اسپری های تست غیر مخرب Varybond: اسپری های NDT شرکت Varybond  شامل 3 مورد است که هر کدام به ترتیب باید به هنگام تست غیر مخرب استفاده شود. تمامی این اسپری ها دارای مهمترین استانداردهای نظامی، صنایع هوایی، صنایع نفت و گاز و … می باشد. بیشترین استفاده از این اسپری ها در سطوح جوشکاری، ریخته گری، آهنگری و مونتاژ و همچنین سطوح لوله در صنعت نفت و گاز و همچنین مخازن کاربرد دارد.

 Cleaner) NDT1) : این اسپری در مرحله اول جهت تمیز کردن سطوح مورد نظر از انواع آلاینده ها و همچنین چربی ها به منظور نفوذ سریع تر و بهتر در سطوح مختلف در تست غیر مخرب استفاده می شود. این اسپری بی رنگ می باشد. این اسپری دارای استاندارد های زیر می باشد.

AMS 2644 , EN ISO 3452 , ASME B & PV Code , Sec V , EN 571-1 , ASTM E 1417 ,  ASTM E-165 , MIL STD 271

Penetrant) NDT2) : این اسپری که به اسپری PT  معروف می باشد، مایع نفوذ کننده قرمز رنگ است که به سرعت در سطوح مختلف نفوذ می کند و شکاف ها را پر می کند و تحت تاثیر نور سفید کنتراست تیزی ایجاد می کند و همچنین باید در مرحله دوم سطح مورد نظر از این مایع غوطه ور شود. پس از گذشت مدت زمان مشخص باید باقی مانده این مایع پاک شود. این اسپری دارای استاندارد های زیر می باشد.

AMS 2644 , EN ISO 3452 , ASME B & PV Code , Sec V , EN 571-1 , ASTM E 1417 ,  ASTM E-165 , MIL STD 271

Developer) NDT3) : این اسپری در مرحله سوم جهت خشک کردن سریع سطح مورد نظر و همچنین نشان دادن وجود عیب استفاده می شود. این اسپری سفید رنگ بوده به محض ترکیب با اسپری قرمز رنگ PT، در صورت وجود عیب کنتراست رنگی ایجاد می کند. این اسپری دارای استاندارد های زیر می باشد.

AMS 2644 , EN ISO 3452 , ASME B & PV Code , Sec V , EN 571-1 , ASTM E 1417 ,  ASTM E-165 , MIL STD 271